شيمي سؤالان

در این برگه تلاش می‌کنیم تا به پرسش‌های رایج شما پاسخ دهیم. به مرور زمان و با افزایش سؤالات، به پرسش‌ها و پاسخ‌های این صفحه اضافه خواهد شد. این صفحه به مرور همانند سایر بخش‌های سایت به زبان گیلکی ترجمه خواهد شد.

این سایت توسط چه کسانی ساخته شده است؟

این سایت توسط جمعی از دلسوزان و فعالین زبان و فرهنگ گیلکی ساخته شده است. جهت آشنایی بیشتر با ما برگه أمن کيسيم؟ را مطالعه کنید.

گیلکی این سایت بر اساس گویش کدام مناطق است؟

ما هیچ محدودیتی برای گویش‌های گیلکی موجود در این سایت در نظر نگرفته‌ایم. گیلک‌ها از غربی‌ترین نقاط گیلان تا شرقی‌ترین نقاط مازندران و در جنوبی‌ترین نقاط قزوین و البرز و سمنان می‌توانند کلمه‌های موجود در گویش خود را به این سایت اضافه کنند.

این سایت از چه خطی استفاده می‌کند؟

طی سال‌ها خط‌های مختلفی برای نگارش زبان گیلکی پیشنهاد شده‌اند. آنچه در این بین بیش از سایر خطوط مورد استقبال عموم مردم واقع شده است خط استاندارد گیلکی است که توسط ورگ پیشنهاد شده است. این خط هم‌اکنون در سرویس‌های زیادی نظیر کیبورد گوگل مورد استفاده قرار گرفته است. لازم به ذکر است که کلیه پیشنهادات درج کلمه‌ها در سایت، مثال‌های آنان و… تنها با رعایت قواعد خط استاندارد گیلکی پذیرفته می‌شوند.

چگونه می‌توانم به پروژه دیکشنری گیلکی کمک کنم؟

برای حمایت از این پروژه از شما دعوت می‌کنیم تا صفحه حمایت أمي جأ را مطالعه کنید. انواع روش‌های پشتیبانی از پروژه دیکشنری گیلکی در این صفحه توضیح داده شده‌اند.

چرا برخی از بخش‌های این سایت به جای گیلکی به زبان فارسی هستند؟

تصمیم ما این است که زبان اصلی این سایت گیلکی باشد. در کنار گیلکی قصد داریم که از زبان‌های انگلیسی و فارسی نیز استفاده کنیم. متاسفانه تا این لحظه امکان چند زبانه بودن به این سایت اضافه نشده است. به محض اضافه شدن چنین امکانی بخش‌های گیلکی و فارسی به طور کامل از هم تفکیک خواهند شد. ایده‌آل ما این است که در آینده این سایت به سایر زبان‌های بین المللی و منطقه نظیر روسی، تالشی، تاتی، کردی، عربی و… نیز در دسترس باشد.